Search by Department


Dr. William Aiken

Interim President

Amanda Albright-Hilburn

Instructor, Broadcasting & Production Technology

Greta Albritton

Welcome Center Associate

Gail Auten

Nursing Instructor

Dr. Michael V. Ayers

Vice President of Academic Affairs

Beverly Ballard

Talent Search Counselor

Daniel Bates

CCR&R Training/Technical Assistant

Katrina Batten

Administrative Assistant, Facilities

Victoria Baxley

Basic Skills Instructor

Molly Baxter

Instructor/Natural Science

Debbie Baysden

Administrative Assistant/Health Technologies

Sue Bell

RSVP Administrative Assistant

Tanya Bellamy

Instructor, Phlebotomy & Medical Lab Technology

Nesby Berkley

Audio-Visual Technician

Crystal Best

Instructor/Nursing

Amber Blevins

Electrical Engineering Technology Instructor

Josh Bright

Grounds/Gen Maintenance

Evelyn Brisbon

Joblink Career Center Resource Specialist

Kathy Britt

Executive Assistant to the President and Board of Trustees

Daniel Britt

Baseball Coach

Wendy Brock

E-Learning Technician

Jonathan Bullard

Instructor

Joy Burroughs

Healthcare Training Instructor

Ashley Butler

Foundation Operations Associate

Glenda Cable

Learning Management System Administrator

Melody Callihan

Administrative Assistant

Katrina Canady

Administrative Assistant to VP of Student Services

Michael Cance

Instructor, Math

Eddie Cartrette

Security Specialist

Janie Caswell

Coordinator/Basic Skills

Elizabeth Chase

RSVP Technical Assistant

Melody Clanton

Administrative Assistant to the Vice President of Administrative Services

Lisa Clark

Director of Institutional Advancement

Millicent Collins

Director, RSVP

Miranda Conner

Instructor, Music

Catherine Cook

Nursing Instructor

Bettina Cox

NCWorks Center Manager

Dr. Sylvia Cox

Vice President of Student Services

Aaron Cox

Instructor/Criminal Justice

Jeffery Cully

Instructor/BLET

Haylee Damato

Director of Marketing & Outreach

Trina Davis

Talent Search Counselor

Bernadine Davis

Welcome Center Associate

Susan Deans

Behavioral Specialist

Sheila Dockery

Director of Financial Aid

Shalawn Dolly

Nursing Instructor

Annette Dorman

Processing Assistant, Continuing Education

Nancy Dudley

Information Systems Specialist

Debbie Edwards

Payroll Specialist

Detra Edwards

Nursing Instructor

Mirenda Edwards-Prout

Nursing Instructor

Deana Elkins

Nursing Instructor

Adrienne Evans

Science Teacher, CCCA

Keith Fairfax

Instructor /A/C, Htg. & Refrigeration Tech

Tammy Faulk

Nursing Instructor

Daniel Figler

Vice President of Administrative Services

Kimberly Fine

Director of Nursing & Chair of Health Technologies - RN, MSN

Amanda Formyduval

Human Resources Coordinator

Natalie Freeman

Student Advisor

Marcus Gallagher

Instructor, English

Robin Gore

CCCA English Teacher

David Gore

Information Systems Specialist

Lisa Green

Financial Aid Technical Specialist

Shawna Greene

Early Childhood Education Lab Assistant

Crystal Griffin

Basic Skills Plus Career Coach

John Guthrie

Instructor, English

Samantha Heller

Coordinator/EDU-Cable

Angela Herring

Business Office Clerk

Jeff Hester

Mechatronics Engineering Technology Instructor

Elizabeth High

Division Chair, Arts & Sciences and Instructor/English

Ruth High

WIOA Title I Coordinator/Career Advisor

Jessica Hill

Nursing Instructor/Assistant Chair

Nicky Hobbs

CCCA Prinicpal

Rhonda Hoffman

Instructor/Basic Skills

Penny Horne

Nursing Instructor

Kay Houser

Librarian

Steven Hulon

Director of Industrial & Workforce Training

Leroy Humphries

Instructor/Science

James Hutcherson

Instructor, Science

Deanna Inman

Instructor/Cosmetology

Jeremiah Johnson

CCCA Principal

Kelly Jones

Communications Instructor

Doris Joseph

Director/Talent Search

Stephanie Kriner

Director of Fire/EMS Training

September Krueger

Instructor/Art

B. Lynn Lee

Accounting Clerk/Accounts Receivable & Cash Receipts

Teresa Lengner

Science Lab Technician

Lynn Leonard

CCRR Child Care Center Administrator

Dale Lewis

Instructor Electrical Engineering Technology

TJ Long

Maintenance Supervisor

Kimberly Lowery

Financial Aid Specialist

Mark Martin

Security Specialist

Bill Maultsby

Director of Human Resources, Title IX Coordinator

Nicolas McColskey

Library Specialist

Donte McDowell

Instructor, English

Angela McDuffie

Instructor, Nurse Aide

Barbara McKnight

Instructor, Cosmetology

Donna McPherson

Welcome Center Associate

Beth McPherson

Bookstore Manager

Donna C. McPherson

Accounting Clerk/Accounts Payable

Becki McPherson

Director of Small Business Center

Brian McPherson

Grounds/Gen Maintenance

Melissa McPherson

Business Operations Associate

Sylvia McQueen

Director of Student Records & Registrar

Sharon Mendenhall

College Information Systems Administrator

Beverlee Nance

VP of Workforce & Community Development

Brandy Nance

EMS Instructo

Gary Nealy

Instructor, Science

Brian Nelson

Occupational Extension Continuing Education

Kaitlin Nobles

Medical Office Administration Instructor

Jessica Norris

Behavioral Specialist/Child Development

Brenda Orders

Director, Continuing Education

Angela Pace

Early Childhood Education Lab Assistant I

Robin Patterson

Talent Search Counselor

Travis Paul

Director of Public Safety Education and Prison Education

Alice Paul

Accounting Specialist

Tammy Penner

Infant/Toddler Specialist

Sherica Powell

Welcome Center Associate

Tiffany Price

Workforce Specialist - Adult

Eric Prout

Instructor/Technical Programs

Tom Provost

Advanced Manufacturing Career Coach

Richard Rabon

Instructor/Psychology

Dr. Natalie Rackley

Division Chair of Public Service Programs/Child Development Center Director/Early Childhood Instructor

Angela Ransom

Dean of Academic Affairs

Darian Ransom

Developmental Math Instructor

Valerie Register

Processing Assistant

Mary Revels

Instructor, Math

Anna Richardson

Instructor, English

Julia Roberts

Counselor

David Roberts

Director, Strategy, Planning & Effectiveness

Sherese Robertson

Early Childhood Education Lab Cook

Andrea Rofail

Student Services Associate

Emily Russ

Instructor/Child Development

Kirby Sanderson

HRD Coordinator

Meg Sellers

Student Engagement Coordinator

Ian Smeigh

Instructor, Computer Information Technology

Ashlee Smith

NC Works Greeter/Processing Assistant

Alison Soles

Procurement & Capital Coordinator

Vanita Spaulding

Registrar Specialist

Chip Stallings

Campus Police Officer

Paul Starnes

Instructor, Welding

Karlyn Stephens

Instructor/Physical Education

Jason Strickland

Director of Information Technology

Jena Strickland

Administrative Assistant

Tess Strickland

Child Development Center Coordinator

Myra Thompson

Nursing Instructor

Donna Turbeville

Controller

Bradley Tyler

Psychology Instructor/Tutoring Lab Coordinator

Hope Tyson

Instructor, Nursing

Angie Uhl-Kalev

Director of Student Services

Paul Van Gilder

Instructor/Political Science

Frances Ward

Assessment & Retention Specialist

Odessa Washington

Accounting Clerk/Sponsorships

Jennifer White

Continuing Education Information Specialist

Sharon Williams

Curriculum Information Administrator

Susan Williams

Welcome Center Associate

Teresa Williams

Information Systems Specialist

Dawn Williamson

Instructor/Medical Lab Technology

Cristian Wood

Instructor/Business Admin.

Kim Worley

Healthcare Training Instructor

Kim Wright

Early Childhood Education Grant Coordinator

Denise Young

Basic Skills Recruiter/GED Examiner

Cliff Young

Science Lab Technician

Andrew Young

Grounds/General Maintenance